Szukaj na tym blogu

niedziela, 23 grudnia 2018

Boże Narodzenie po niemiecku

  Boże Narodzenie w Niemczech 

Jak w wielu innych państwach, tak i u naszych zachodnich sąsiadów Boże Narodzenie stanowi jedno z ważniejszych świąt w całym roku.  Co pojawia się w ten szczególny, zimowy wieczór na niemieckich stołach? Jakie obyczaje piastują Niemcy? Czym jest Weihnachtsmarkt? Z okazji zbliżających się świąt opowiem o niemieckich świątecznych tradycjach, które nieco różnią się od tych znanych Polakom :) 



Adwent


Święta Bożego Narodzenia są prawdopodobnie najważniejszymi świętami dla mieszkańców Niemiec. Ich obchody zaczynają się dosyć wcześnie, bo już cztery tygodnie przed Wigilią. Adwent jest w Niemczech czasem radosnego oczekiwania. W domach pojawiają się wieńce adwentowe – są zrobione z zielonych gałązek jodłowych, a w każdym z nich umieszczone są cztery świece. W każdą adwentową niedzielę zapala się kolejną świecę, by ostatniej przedświątecznej niedzieli zapłonąć mogły wszystkie cztery świece. Zawsze zielone gałązki symbolizują życie, natomiast światło - nadchodzącego Jezusa.


Kalendarz adwentowy


Adwent to również bardzo radosny czas dla dzieci. Każde z nich dostaje bowiem specjalny adwentowy kalendarz. Posiada on 24 specjalne okienka, w których dzieci znajdują czekoladki, małe słodycze lub miniaturowe zabawki. Można jednak otworzyć tylko jedno okienko dziennie.


Choinka 


Boże Narodzenie w Niemczech kojarzy się głównie z choinką – wywodzącą się właśnie z Niemiec. To tutaj już od XV i XVI wieku w domach umieszczane były zielone drzewka iglaste, mające symbolizować drzewo życia, dane ludziom przez nowo narodzonego Jezusa. Podobnie jak w Polsce choinki przystrajane są specjalnymi, kolorowymi ozdobami. Często wieszane są na nich własnoręcznie wypiekane imbirowe ciasteczka, w różnych kształtach. Choinki zawsze są bardzo jasno oświetlone specjalnym i lampkami, a niekiedy tradycyjnie świecami. Pod choinka znaleźć można miniaturowe figurki przedstawiające szopkę, w której narodził się Chrystus.


Kiermasze bożonarodzeniowe


Adwent to czas bożonarodzeniowych kiermaszy, czyli Weinachtsmärkt. Są to olbrzymie, kolorowe kiermasze, odbywające się w wielu miastach i miasteczkach. Można na nich nabyć wszystkie niezbędne świąteczne dekoracje, kalendarze adwentowe, ozdoby choinkowe. Zakupy umilają grane i śpiewane kolędy. Można w międzyczasie napić się grzanego wina lub zjeść specjalne, pieczone tylko na tę okazję pierniczki. Całe miasta przygotowywane są na zbliżające się Boże Narodzenie. Ulice oświetlone są, udekorowane okolicznościowymi elementami. Cały kraj - wszystkie miasta i miasteczka - tętnią życiem i radością. Coraz częściej jest to również czas wzmożonych zakupów.


Wigilia


Boże Narodzenie w Niemczech rozpoczyna się 24 grudnia Wigilią. Jest ona jednak mniej uroczystym dniem niż w Polsce. Kolacja wigilijna składa się zazwyczaj z sałatki kartoflanej. Ludzie składają sobie życzenia zanim zasiądą do wieczerzy, nie ma jednak zwyczaju łamania się wówczas opłatkiem. Pod każdym talerzem znajduje się specjalnie tam umieszczony pieniążek, mający przynieść szczęście. Nikt nie powinien również wstawać od stołu w czasie kolacji, ponieważ przynosi to pecha. Tego dnia dzieci otrzymują także specjalny talerz ze świeżymi i suszonymi owocami, bardzo popularnymi orzechami oraz różnego rodzaju ciastkami.


Prezenty


Prezenty przynosi pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia Mikołaj (der Nicolaus) lub też Dzieciątko Jezus (das Christkind). Często towarzyszy mu Knecht Ruprecht – postać negatywna, która straszy dzieci rózgą. Dzieci dostają też prezenty wcześniej – 6 grudnia w dzień Świętego Mikołaja. Dzieci wystawiają wówczas przed drzwiami swoje buty, mając nadzieję że Mikołaj napełni je słodyczami i owocami. Przynosi on ze sobą dużą księgę z której wyczytuje co dobrego a co złego dzieci zrobiły w czasie minionego roku. Czasami niegrzeczne dzieci dostają od niego rózgę, na ogół jednak każdy dostaje jakiś mały prezent.


Boże Narodzenie w Niemczech - świętowanie


Kolejne dni świąteczne to czas spędzany w gronie rodziny i przyjaciół. Niemcy chodzą do kościołów na msze bożonarodzeniowe podczas których śpiewają pieśni bożonarodzeniowe i słuchają okolicznościowych opowieści z Biblii. Bardzo popularne jest w kraju kolędowanie. Ludzie śpiewają piosenki bożonarodzeniowe przy stole, podczas posiłków, ale również na ulicach, kiermaszach świątecznych. Kolędowanie odbywa się także w gronie rodziny. Popularne są również szopki - wystawiane w kościołach lub różnych częściach miasta, radosne przedstawienia pełne śpiewu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz