Szukaj na tym blogu

sobota, 10 marca 2018

NIEMIECCY PEJZAŻYŚCI 

Oto kilka niemieckich malarzy, których dzieła naprawdę mnie urzekły.  

Carl Rottman

Carl Anton Joseph Rottmann to jego pełne imię. Urodził się: 11 stycznia 1797 w Handschuhsheim, obecnie część Heidelbergu, zmarł natomiast 7 lipca 1850 w Monachium. 
Jego pierwszym nauczycielem był ojciec Friedrich Rottmann, wykładowca rysunku na Uniwersytecie w Heidelbergu. W 1822 osiadł w Monachium gdzie studiował w Akademii i dwa lata później ożenił się z córką swojego wuja architekta krajobrazu Friedricha Ludwiga von Sckella. Początkowo malował krajobrazy bawarskie, później dzięki wsparciu finansowemu króla Ludwika I Wittelsbacha wyjeżdżał dwukrotnie do Włoch i raz do Grecji. Od 1841 był malarzem nadwornym Bawarii. Został pochowany na Starym Cmentarzu Południowym w Monachium.
Rottmann znany jest głównie z monumentalnych pejzaży wykonanych dla Ludwika I, jego prace odznaczają się dokładnością i efektami świetlnymi. Artysta wykonał również freski w klasztorze Hofgarten, obecnie Nowa Pinakoteka oraz malowidła ścienne krajobrazów włoskich w arkadach ogrodu dworskiego w Monachium, obecnie Residenzmuseum.
Na wyspie Delos

Maraton

Oswald Achenbach


Urodził się:  2 lutego 1827 w Düsseldorfie, natomiast zmarł 1 lutego 1905r. Brat Andreasa Achenbacha. Uznany kolorysta, twórca düsseldorfskiej szkoły pejzażu.
Uczył się w Akademii w Düsseldorfie i w pracowni brata. Od 1850 r. często wyjeżdżał do Włoch, malował romantyczne pejzaże okolic Neapolu i Rzymu, bawarskie góry i krajobrazy Szwajcarii. Na jego prace miała wpływ twórczość Carla Blechena. Styl Adenbacha nawiązuje jednocześnie do romantyzmu i realizmu.

Widok z Florencji

Wycofanie się burzy na włoskim wybrzeżu

Paul Linke

Urodził się: 29 czerwca 1844 r. we Wrocławiu, zmarł natomiast 3 września 1919 r. w Berlinie. Jest twórcą obrazów ołtarzowych m. in. we Wrocławiu w kościele Dobrego Pasterza.


Od 1869 do 1872 studiował w Berlińskiej Akademii Sztuki. Znany był szczególnie jako twórca portretów i krajobrazów oraz z dzieł stworzonych dla wielu śląskich kościołów oraz zamków śląskiej arystokracji.



Przed burzą

Krajobraz z Południowego Tyrolu z widokiem na Marmoladę

Andreas Achenbach

Urodził się 29 września 1815 w Kassel, zmarł natomiast 1 kwietnia 1910 w Düsseldorfie. Głównymi jego tematami są morze, lasy i obrazki miejskie.
W 1828 r. wraz z ojcem, kupcem z Mannheim, wyjechał do Petersburga, gdzie cztery lata później rozpoczął edukację malarską w Akademii Sztuk Pięknych. W wieku 20 lat opuścił Düsseldorf na rzecz Monachium i Frankfurtu, gdzie ukończył obraz 'Burza u wybrzeży Norwegii', który wraz z 'Rozbitkiem w Fiordzie Hardange' przyniósł mu rozgłos.
Młyn wodny w Westfalii
Potok

K. Włodarska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz